مصرف روغن کرچک در بارداری درد زایمان را کم می کند؟

شروع موضوع توسط admin ‏26/10/20 در انجمن بارداری و زایمان

 1. admin

  admin Administrator عضو کادر مدیریت

  چگونگی اثر روغن کرچک که باعث زایمان می شود
  گزارش های مربوط به مصر باستان، استفاده از روغن کرچک را برای تحریک زایمان پیشنهاد داده است. این بررسی شامل سه کارآزمایی بود که در کل 223 زن باردار، یک دوز خوراکی 60 میلی لیتری روغن کرچک دریافت کرده بودند، که مورد مطالعه قرار گرفتند. یکی از این کارآزمایی های کنترل تصادفی در نیویورک انجام شد وکه شامل صد نفر بود. دراین آزمایش مشخص شد که زنان باردار که روغن کرچک مصرف می کردند، در مقایسه با گروهی که هیچ روغنی دریافت نکردند، افزایش قابل توجهی در احتمال شروع زایمان در 24 ساعت را تجربه کردند. در حقیقت، در حدود 58 درصد از زنانی که روغن کرچک مصرف کرده اند در طی 24 ساعت، زایمان فعال را آغاز کردند در حالی که تنها 4 درصد از افرادی که هیچ روغنی دریافت نکردند؛ واکنشی نشان ندادند.

  [​IMG]

  با این حال، صد درصد از زنانی که روغن کرچک مصرف کرده اند نسبت به صفر درصد زنان در گروه کنترل، حالت تهوع گزارش داده اند. یک کارآزمایی تصادفی کوچکتر دیگر در ایران انجام شد که شامل 43 زن باردار بود. آنها در طول 24 ساعت اول برای زنانی که روغن کرچک مصرف می کردند، افزایش قابل توجهی در زایمان داشتند. 54 درصد از زنانی که روغن کرچک مصرف می کردند در طی یک روز ، نسبت به چهار درصد در گروه دیگر شروع به زایمان کردند. سرانجام، سومین مطالعه در بررسی یک کارآزمایی کنترل تصادفی در فلسطین اشغالی بود که شامل هشتاد زن باردار در کل و شانس ورود به زایمان طی 12 ساعت با سه برابر بیشتر در مقایسه با گروه دیگر بود.

  چه مقدار روغن کرچک برای زایمان نیاز است؟
  یک زن حامله موظف است طی هر 3-4 ساعت چندین دوز کوچک، حدود 1 تا 5 قاشق غذاخوری روغن کرچک مصرف کند. می توانید روغن کرچک را با آب میوه های مختلف مخلوط کنید. گرچه حجم بیشتر نوشیدنی، باید متشکل از روغن کرچک باشد. برخی از خانم ها فقط ترجیح می دهند مقداری از روغن کرچک تهیه کنند و آن را با آب یا نوشیدنی دیگری بنوشند. برخی پیشنهاد می کنند برای از بین بردن حالت روغنی از دهان خود از نوشیدنی گرم استفاده کنید. همچنین می توانید آن را به همراه مواد خوراکی به املت اضافه کنید. به طور معمول مادران قبل از اینکه متوجه انقباض شوند، زمان زیادی را در توالت با اسهال می گذرانند. اگرچه این انقباضات همیشه به سمت زایمان کامل پیش نمی رود. به هر حال این امر می تواند به عنوان نوعی عامل باز شدن دهانه رحم دیده شود که به زودی گام خوبی برای زایمان خواهد بود.

  روغن کرچک برای تحریک زایمان چقدر مؤثر است؟
  روغن کرچک یک ملین تحریک کننده است که باعث انقباضات در روده می شود و به نوبه خود باعث انقباضات رحمی نیز می شود. مانند اکثر روش های طبیعی، این روغن تنها در صورت نیاز برای بدن شما انجام می شود.

  چه مدت طول می کشد روغن کرچک تاثیر خود را بگذارد؟
  هرگز در مدت زمان بیست و چهار ساعت بیش از 1-2 قاشق غذاخوری مصرف نکنید. آب زیادی بنوشید، زیرا روغن کرچک یک ملین است و بدن شما را کم آب می کند. بهتر است روغن کرچک در صبح مصرف شود، زیرا هضم و تاثیر آن 6 تا 12 ساعت طول می کشد. اگر بدن شما آماده انجام زایمان نباشد، روغن کرچک تاثیری نخواهد داشت.

  عوارض جانبی استفاده از روغن کرچک برای زایمان
  آیا روغن کرچک ایمن است؟
  ما به اثربخشی روغن کرچک توجه کرده ایم اما هرگز فراموش نمی کنیم که برخی از عوارض جانبی استفاده از روغن کرچک نیز وجود دارند. از این رو توصیه می شود قبل از تصمیم به استفاده از روغن کرچک برای زایمان با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است برخی افراد هنگام استفاده از آن استفراغ، حالت تهوع یا اسهال را تجربه کنند.

  افزایش خطر ابتلا به سندرم مکونیوم آسپیراسیون
  مصرف روغن کرچک برای تحریک زایمان می تواند نوزادان را برای دفع در رحم تحریک کند. اولین ماده مدفوع که توسط نوزاد متولد نشده دیده می شود ماده ای چسبنده سبز تیره است که به عنوان مکونیوم شناخته می شود. خروج مکونیوم در رحم نشانه پریشانی جنین است. این خطر استنشاق کودک از مکونیوم، که راههای هوایی را به طور جزئی یا کامل مسدود می کند، افزایش می یابد. سندرم آسپیراسیون مکونیوم یک دلیل مهم در بروز مشکلات تنفسی در نوزادان است.

  ابتلای مادر به کم آبی
  اسهال ناشی از روغن کرچک ممکن است موجب کم آبی بدن زنان باردار شود. کم آبی بدن برای سلامتی مادر مضر است و عامل اصلی ضعف شدید بعد از زایمان است. این امر مانع مراقبت مناسب از فرزند تازه متولد شده اش می شود. علاوه بر این، باعث تاخیر در بهبودی پس از زایمان نیز می شود.

  کاهش شیردهی
  شیر مادر بهترین غذا برای نوزادان است. با این حال، کمبود آب بدن باعث کاهش شیردهی می شود. اگر نتوانید شیر کافی به نوزاد بدهید، این امر بر سلامتی نوزاد تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلات رشد می شود.

  زایمان دردناک
  مصرف روغن کرچک برای تحریک زایمان باعث انقباض دردناک می شود. شماری از زنانی که این روغن را مصرف کرده اند ادعا می کنند که درد زایمان آنها دردناکتر از درد زایمانی است که هنگام تولد طبیعی تجربه شده است . مصرف روغن کرچک همچنین در صورت مصرف قبل از هفته 40 بارداری می تواند باعث سقط جنین ناخواسته شود.

  این موارد را به یاد داشته باشید
  استفاده از روغن کرچک برای زایمان در برخی از زنان کارآیی دارد، اما برخی دیگر احساس می کنند که این چیزی نیست جز یک داستان قدیمی! اثربخشی برای هر زن باردار متفاوت است. پس از خواندن نکات فوق در مورد فواید و عوارض آن، باید با توجه به نظر پزشک خود تصمیمی قاطعی بگیرید که از روغن کرچک برای القای زایمان استفاده کنید یا خیر. همچنین، تحت هیچ شرایط ، یک زن باردار قبل از هفته چهلم بارداری نباید روغن کرچک بخورد زیرا مصرف آن در مرحله اولیه بارداری خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. تولد زودرس باعث می شود نوزاد در معرض مشکلات شدید سلامتی قرار گرفته و رشد سالم اندام های مختلف بدن را به تأخیر بیندازد.
   

به اشتراک بگذارید