واقعا نوشیدن شیرقد را بلندتر می کند؟

شروع موضوع توسط admin ‏6/1/20 در انجمن افزایش قد

 1. admin

  admin Administrator عضو کادر مدیریت

  شیر تنها تا وقتی که زیر20 سال هستید به بلند شدن قد کمک میکند و گرنه بعد از گذشت سن بلوغ هیچ گونه تاثیری در افزایش قد نخواهدداشت چون صفحات رشد و بافت های درحال رشد در انتهای استخوان های بلند در کودکان و جوانان بسته و همزمان استخوانها سخت می شود ، این اتفاق زمانی که بین 18 تا 25 سال سن دارید رخ میدهد و نشان میدهد رشد متوقف شده است با این حال اگر کودک ، نوجوان یا در اوایل 20سالگی هستید مصرف مواد مغذی مثل شیرمی تواند تفاوتی را ایجاد کند.

  [​IMG]


  مصرف شیر تاثیر مثبتی در افزایش قد کودکان در مرحله رشد و بلوغ دارد . مطالعاتی که در رابطه با قد دختران صورت گرفته آنها را به قد والدین و مصرف شیر مرتبط می کند همچنین مطالعاتی قبل از بلوغ صورت گرفته که نشان میدهد آنهایی که رژیم شان غنی از کلسیم است در یک دوره 3ساله دو و نیم سانت نسبت به آنهایی که کمتر کلسیم مصرف کرده اند قدشان بلندترشده . قدنتیجه اسکلت و رشد استخوان هاست و مصرف روزانه شیر بطور قابل توجهی به تراکم استخوان، تشکیل استخوان ، سرکوب توده های استخوانی کمک می کند.

  تغذیه دوران کودکی 20 تا 40 درصد قد را تعیین می کند در حالی که تغذیه تنها تعیین کننده نیست بلکه یک عامل کلیدی محسوب می شود ، برخی برآوردها نشان می دهد که به اندازه 20 تا 40 درصد از قد یک فرد توسط عوامل غیر ژنتیکی، که تغذیه یکی از اجزاء مهم آن است تعیین میشود چراکه کودکانی که سوء تغذیه ، کمبود وزن دارند نسبت به کودکان دیگر کوتاه تر هستند از این رو بسیار مهم است تا در زمان کودکی توده استخوانی محکمی برای فرزندانتان بسازید.

  هدف در یک رژیم غذایی برای کودکان متعادل کردن پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات، ویتامین ها، موادمعدنی و کالری است.

  پس چرا مصرف شیر مهم است؟ پاسخ ریشه در ارزش موادغذایی (لبنیات)دارد چرا که شیرحاوی مواد مغذی حیاتی برای رشد استخوانها است . هر چند شیر تنها راه تامین کلسیم نیست و باید از مواد غذایی دیگر حاوی این ماده معدنی بهره گرفت ولی شیر در دسترس ترین و مهم ترین منبع تامین کلسیم است. مواد غذایی دیگر مثل ماست، تخم مرغ، اسفناج، انواع گوشت، و سیب زمینی (شیرین) از دیگر منابع تامین کلسیم است.
   

به اشتراک بگذارید