مزایای عجیب خیساندن برنج قبل از پخت

شروع موضوع توسط admin ‏22/1/20 در انجمن دانستنی ها

 1. admin

  admin Administrator عضو کادر مدیریت

  1- حذف آلودگی به فلزات سنگین
  متاسفانه امروزه به دلیل استفاده از آب‌های دارای آلودگی به فلزات سنگین و پساب‌های صنعتی در شالیزارها، نگرانی‌های زیادی پیرامون آلودگی برنج به این مواد پر خطر نظیر آرسنیک، کادمیم و جیوه وجود دارد.
  مطالعات انجام شده حاکی است با خیساندن برنج یک شب یا حداقل سه تا چهار ساعت قبل از پخت (با نسبت یک پیمانه برنج به شش پیمانه آب)، دور ریختن آب سپس آبکشی مجدد می‌توان آلودگی به آرسنیک را تا حدود 80 درصد در برنج کاهش داد.
  در صورتی که فرصت کافی برای خیساندن ندارید، شست و شوی برنج را چند بار انجام دهید و آب شست‌و‌شو را دور بریزید. همچنین می‌توانید با دور ریختن آب در خلال خیساندن و جایگزینی با آب تازه، میزان حذف این ترکیبات را تا حد زیادی افزایش دهید.

  [​IMG]

  2- حذف آفت‌کش‌ها
  امروزه به دلیل استفاده گسترده از آفت‌کش‌ها و پایداری بالای آنها در طبیعت، امکان انتقال آنها از خاک به گیاهان نظیر برنج وجود دارد.
  نوع آفت کش‌های مورد استفاده و ویژگی‌های شیمیایی آنها ثباتشان را در طبیعت و نیز در حین فرآیند آماده‌سازی مواد غذایی تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین نمی‌توان یک قانون کلی برای حذف تمام آفت کش‌ها داشته باشیم. مطالعه انجام شده در ایران نشان داد 12تا88 درصد سموم مختلف مورد استفاده در کشت برنج، با شست و شوی مناسب قابل حذف هستند.
  قسمت اعظم این حذف مربوط به سمومی است که به صورت ضعیفی به سطح برنج چسبیده‌اند. خیساندن برنج، یک شب قبل از پخت نیز با کاهش قابل توجه بسیاری از سموم همراه بوده است و این اثرات حتی در سه تا چهار ساعت خیساندن نیز گزارش شده است.
   

به اشتراک بگذارید