مرطوب کننده چیست و چرا باید پوست را مرطوب نگه داشت؟

شروع موضوع توسط admin ‏16/1/17 در انجمن مرکز تخصصی پوست

 1. admin

  admin Administrator عضو کادر مدیریت

  اولین اسلحه دفاعی ما در برابر خشکی پوست استفاده از مواد مرطوب کننده است. این مواد مانع از دست رفتن رطوبت پوست شده و بعضا” خود ، آب را به پوست اضافه می کنند. پوست مرطوب شاداب تر و شفاف تر به نظر می رسد و چین و چروک های آن هم کمتردیده میشود. گفته می شود که نوشیدن آب زیاد نیز با همین مکانیسم به زیبایی پوست کمک می کند . حتی برخی صاحب نظران بر این عقیده اند که باید قبل از آنکه تشنه شوید آب بنوشید.

  یکی از موثرترین مرطوب کننده ها که مصرف آن از حدود یکصد سال پیش آغازشده ، “وازلین” است. این ماده که در برخی از مرطوب کننده ها استفاده می شود ، گران نیست و بدون آنکه منافذ پوست را ببندد ، مانع از دست رفتن آب آن می شود. ” لانولین ” هم یکی از موادی است که درچنین ترکیباتی مورد استفاده قرار می گیرد. وازلین به تنهایی بعنوان مرطوب کننده زیاد به کار نمی رود زیرا حالت براقی به پوست می دهند که چندان خوشایند نیست. وازلین یا روغن های معدنی خود حاوی آب نیستند لذا بهتر است آنها را بعد از شستن پوست یعنی وقتی که هنوز پوست کاملا” خشک نشده و اندکی رطوبت دارد، استفاده کرد تا تاثیر طولانی تری در نرم نگه داشتن پوست داشته باشند.

  بسیاری از وسایل گرم کننده که در زمستان به کار می روند هوای محیط را کاملا” خشک می کنند و آب در چنین شرایطی به سرعت از پوست بخار می شود. این خشکی احساس کشیدگی ناخوشایندی درپوست فرد ایجاد می کند و اگر زیاد باشد می تواند باعث ایجاد حالتی خشن ، قرمز ، و پوسته پوسته درسطح پوست شود.

  کرم ها و لوسیون های فراوانی برای پوست خشک در بازار موجود است . مطالعات علمی دقیقی هم درباره همه اجزای سازنده آنها صورت نگرفته است ولی جالب آنکه فروشندگان و بازاریابان از قدیم دریافته اند که استفاده از کلمات یا عبارت های ظاهرا” علمی می تواند فروش شان را بالا ببرد و به همین دلیل در برچسب ها و تبلیغات خود، این اصطلاحات را زیاد به کار می برند مثلا” درباره مرطوب کننده ها اغلب به عبارت ” غیرحساسیت زا” برمی خوریم و از آنجا که هیچ استاندارد خاصی در هیچ جای دنیا برای این صفت وجود ندارد پس هر محصولی می تواند آن را به خود نسبت دهد یا در برخی موارد ادعا می شود که محصول موردنظر، ” کومدون” ایجاد نمی کند یعنی باعث ایجاد جوش نمی شود ولی این هم چیز زیادی به ما نمی گوید زیرا تقریبا” همه مرطوب کننده ها از عناصری استفاده می کنند که باعث ایجاد کومدون نشود. لیست آنتی اکسیدان ها و ویتامین های موجود در مرطوب کننده ها هم گاهی طولانی و تعجب آور است در حالی که در بیشتر موارد وجود یا عدم وجود این مواد در مرطوب کننده تفاوت چندانی نمی کند زیرا مقادیری که استفاده می شود خیلی کمتر از آن است که موثر باشد وضمنا” خود ویتامینها هم وقتی در معرض نور و اکسیژن قرار بگیرند تجزیه و بی اثر می شوند .

  همه مرطوب کننده ها ، علی رغم ادعای داشتن مواد مختلفی که تاثیر آنها از نظر علمی ثابت نشده ، معمولا” با یک روش به حل مشکل خشکی پوست کمک می کنند . این روش آنست که کمی آب برای پوست تامین کرده ودرعین حال مواد چربی آنها ، این آب را در پوست نگه می دارد. محققین صنایع آرایشی دائما” به دنبال ترکیباتی هستند که بتوانند مانند وازلین آب را در پوست نگه دارند ولی ظاهری زیباتر برروی پوست داشته باشند.

  خوشبختانه با وجود ناشناخته های فراوان و تبلیغات زیاد ، باکمی دقت به راحتی می توانید مرطوب کننده مناسبی پیدا کنید چون همانطورکه اشاره کردیم بیشتر مرطوب کننده ها به رفع خشکی پوست کمک می کنند و انتخاب نوع آن تا حد زیادی بستگی به تجربه شخصی فرد دارد که با کدامیک احساس راحتی بیشتری کرده و از بوی آن لذت می برد.

   

به اشتراک بگذارید